Nyombélfekély táplálkozási tanácsok

A nyombélfekély az egyik leggyakoribb fekélyféleség, a felnőtt lakosság nagyjából 10 százalékát érinti. A gyógyulási arány 90 százalékos, megfelelő táplálkozással enyhíthetők a panaszok.

A gyomor, valamint a nyombél nyálkahártyája erőteljes savas kémhatásnak van kitéve, az emésztéshez termelt sósav miatt. Ha valami miatt megbomlik az egyensúly, a nyálkahártya folytonossága megszakadhat és kialakulhat a fekély.

Mivel a nyombélfekély jellemző tünete az éhgyomorra legerősebb, étkezésre enyhülő, majd újra jelentkező égő gyomortáji fájdalom, a diéta alapszabálya, hogy gyakran, 2-3 óránként kell keveset enni. Így a gyomor rövid ideig üres csak és rövid ideig érvényesül a gyomorsav hatása.

Magas gyomorsavszint

A diéta másik fontos szempontja a magas gyomorsavszint, ezért a betegek diétája a savviszonyokhoz igazodik. Még kis mértékben sem ajánlott savas, savanyú ételeket (ecetest), alkoholos italokat, kávét, sertészsírt, csípős fűszereket (csípős paprika, bors, torma, mustár, gyömbér) fogyasztani. Tilos a dohányzás, és kerülni kell a tömény édességek fogyasztását, valamint a túlzott sózást is. Ízesítéshez inkább a zöldfűszerek alkalmazása javasolt.

A zsiradékok (növényi és állati eredetű egyaránt) hosszú ideig maradnak a gyomorban, ráadásul csökkentik a gyomorsav elválasztásának mértékét. Inkább azonban a növényi zsiradékok ajánlottak az állatiak vérzsírszintre gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt. A naponta elfogyasztott zsírmennyiség 6 dkg-nál ne legyen több.

Nyombélfekély főzési tanácsok

Húsok közül a baromfi ajánlott, valamint a sovány sertés-, sovány marhahús. Eleinte főzve és darálva, majd párolva, esetleg enyhén grillezve lehet elkészíteni.

Az ételkészítés főleg a főzés, párolás legyen, rántás helyett hintés vagy habarás. A tejjel, tejporral, tejszínnel, tejföllel, sajttal, vajjal, margarinnal, olajjal való dúsítás kedvező, mert ezek a könnyen emészthető zsiradékok bevonják a nyálkahártyát, ezáltal a gyomorsav nehezebben tudja azt károsítani.

Szénhidrátok

A szénhidrátok közül a keményítő a legideálisabb a diétában. Bár csak rövid ideig marad a gyomorban, de nem serkenti a savelválasztást és leköti a termelődött savat. A liszt, búzadara és rizs jól illeszkednek a diétába, de a zsírban pirított formájuk kerülendő. A burgonya a zsírban sült formától eltekintve korlátozás nélkül fogyasztható. Nem ajánlott a barna-, korpás-, rozsos-, magvas kenyér, és péksütemény, helyette a másnapos fehér kenyér, zsemle, esetleg félbarna ajánlott.

A durva rostot tartalmazó zöldségféléket szintén kerülni kell (káposzta, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, szárazbab, száraz borsó, lencse, vöröshagyma, fokhagyma, kukorica). A zöldségek közül a zsenge, rostszegény fajták fogyaszthatók, így ajánlott a burgonya, sárgarépa, tök, sütőtök, cukkini, patisszon, spenót, cékla.

Gyümölcsök közül alma-, birsalma kompóttal, őszibarack befőttel lehet kezdeni, vagy szűrt gyümölcsleveket lehet inni. Nyersen először hámozott almát lehet fogyasztani, majd később más hámozható és kimagozható gyümölcs (barack, banán), míg 1-2 hét múlva narancs és mandarin is megengedett. Kerülendők az apró magvas gyümölcsök: az eper, a málna, a ribizli, a kivi, a szeder


close